Sekretem japońskiej kuchni jest prostota i jakość. Najpopularniejsze japońskie potrawy są zaskakująco łatwe w przygotowaniu, zawierają niewiele składników i przypraw. Mimo to, są niezwykle różnorodne i wartościowe pod względem odżywczym. Warto poznać je wszystkie.
Tradycyjne japońskie potrawy
Japończycy dzielą swoje dania na te powstałe w Japonii i te, dla których inspiracją była kuchnia zachodnia. Tradycyjne japońskie potrawy dzieli się z kolei na kilka grup, które uwzględniają rodzaj składników, ale także sposób przygotowania:
- su-no-mono – dania podawane na zimno, przyprawione octem ryżowym,
- ni-mono – dania gotowane,
- yaki-mono – dania pieczone,
- teppan-yaki – dania grillowane,
- age-mono – dania smażone w głębokim tłuszczu,
- tsuke-mono – marynowane warzywa,
- gohan-mono – gotowany ryż,
- sushi – czyli dobrze u nas znane dania z zaprawionego octem ryżu, wodorostów nori i różnych dodatków.
Japońskie potrawy z ryżem
Najpopularniejszą japońską potrawą z ryżem jest oczywiście sushi. Podstawą jest tutaj ryż przyprawiony octem i zawinięty wraz z różnymi dodatkami w płat nori. Co ważne, sushi nie zawiera mięsa, a najwyżej ryby i owoce morza. Częstym dodatkiem są także warzywa – surowe lub marynowane. Sushi jemy w towarzystwie sosu sojowego, wasabi oraz płatów marynowanego imbiru. Te ostatnie służą oczyszczeniu kubków smakowych przed kolejnym pysznym kęsem.
Ryż sam w sobie należy do najpopularniejszych japońskich potraw. W Kraju Kwitnącej Wiśni je się go na śniadanie, obiad i kolację. Dla Japończyków bardzo ważny jest sposób gotowania ryżu, aby pozostał sypki. W tym celu, na małym ogniu i pod przykryciem gotuje się szklankę ryżu w 1,25 szklanki wody. To tradycyjna metoda, bo obecnie Japończycy najczęściej używają specjalnych urządzeń do gotowania ryżu. Produkt ten podaje się z różnymi dodatkami: warzywami, surowymi marynowanymi, algami, wodorostami, owocami morza, rybami i mięsem.
Japońskie potrawy z jajek
Trudno o drugi produkt, który zawierałby tyle witamin i substancji odżywczych, co jajko. Nic dziwnego, że często pojawia się w zdrowych i wartościowych tradycyjnych japońskich potrawach, jako dodatek, a nawet zamiennik mięsa.
Najpopularniejsze japońskie potrawy z jajek lub z ich dodatkiem to:
- Nitamago, czyli jajka marynowane, które je się solo lub dodaje do zup i sałatek. Są proste w przygotowaniu. Wystarczy ugotować jaja na półmiękko, a w drugim garnku podgrzać resztę składników: wodę, cukier, sos sojowy, mirin i sake. Do marynaty można także dodać trochę czosnku i imbiru, a następnie moczyć w niej jajka przez 12 godzin.
- Tamagoyaki, czyli omlet. Przygotowuje się go jak tradycyjny omlet, ale dodaje się sosu sojowego i mirinu. To jedna z najpopularniejszych japońskich potraw, którą znajdziemy w lunch boxach do szkoły czy pracy. Często pojawia się w towarzystwie sushi.
Japońskie potrawy z ryb
Japończycy zdecydowanie przedkładają ryby i owoce morza nad inne rodzaje mięs. Do najpopularniejszych japońskich potraw z ryb zalicza się sashimi. To starannie wycięte kawałki najlepszych surowych ryb, które je się w towarzystwie sosu sojowego, sosu ponzu, wasabi czy marynowanego imbiru.
Równie prostym i smacznym, a także bardzo znanym daniem jest nigiri, czyli kawałek surowej ryby „przyklejonej” do chmurki ryżu. Co ważne, jedząc nigiri, w sosie sojowym moczymy jedynie rybę, a nie ryż.
Popularne japońskie zupy
Mówiąc o najpopularniejszych japońskich potrawach, nie można zapomnieć o zupach. Najbardziej znane to:
- tradycyjny, klarowny bulion z dodatkami (np. warzyw),
- zupa miso – zupa z dodatkiem pasty ze sfermentowanej soi,
- ramen – bulion z makaronem, warzywami, dodatkiem jaj, ryby lub mięsa,
- udon – to tak naprawdę rodzaj klusek, które często pojawiają się właśnie w zupie na bazie rosołu.