Wielbicieli sushi z każdym rokiem przybywa. Sushi zalicza się do potraw, które zachęcają oryginalną prezencją. Jest przy tym smaczne i dostępne w wielu odsłonach. Nadal jednak pojawiają się w związku z nim pewne pytania. Zastanówmy się nad odpowiedzią na jedno z nich. Czy sushi jest lekkostrawne?
Z czego składa się sushi?
To, czy danie jest lekkostrawne, czy nie jest zależne m.in. od tego, z jakich jest składników i w jaki sposób je przygotowano. Zacznijmy od składu – z czego powstaje sushi? Podstawą jest biały ryż ugotowany i wymieszany z zaprawą. Zawiera mniej błonnika niż ryż pełnoziarnisty, a tym samym jest od niego bardziej lekkostrawny.
Następnym składnikiem są ryby. Białko ryby jest prostsze w budowie, a przez to łatwiejsze w trawieniu niż czerwone mięso. Jednak tutaj ważny jest sposób obróbki, do której wrócimy za moment. Tłuste ryby jak tuńczyk, łosoś albo makrela zawierają dużo kwasów omega-3, więc są bardziej pożądane. Z drugiej strony bardziej lekkostrawne są chude ryby jak halibut, więc musimy się zastanowić, jak uzyskać kompromis.
Nie może być sushi bez wodorostów nori. W porównaniu z innymi rodzajami glonów to właśnie nori są najbardziej lekkostrawne. Jednocześnie zawierają dużo błonnika, więc osoby z wrażliwym układem pokarmowym, nie powinny ich jeść w nadmiarze. Tak samo powinny zachować umiar w spożywaniu wasabi. W niewielkiej ilości wasabi wspiera procesy trawienne, ale w nadmiarze może podrażniać śluzówkę żołądka.
Poza wymienionymi składnikami sushi to również dużo warzyw, które nie tylko zawierają witaminy, ale sprzyjają trawieniu. Poleca się m.in. ogórka i awokado.
Aby sushi było bardziej lekkostrawne, zaleca się rezygnację z sosów mających wysoką zawartość tłuszczu albo cukru.
Czy sushi jest lekkostrawne – ważne przygotowanie
Uważa się, że surowe ryby są bardziej lekkostrawne niż te poddane obróbce, ale to może być mylne. U osób, których układ pokarmowy nie jest przyzwyczajony do surowych ryb, czasem pojawiają się trudności z trawieniem. Ponadto ciężkostrawna może być ryba smażona i w tempurze. Jeśli zależy nam w pierwszej kolejności na tym, by sushi było lekkostrawne, to skupmy się na takich zestawach, w których wykorzystano ryby gotowane.
Dużą popularnością cieszą się rolki panierowane, one też nie są lekkostrawne. Pod tym względem znacznie lepiej wypada nigiri i tradycyjne maki. Znajdziemy je m.in. wtedy, kiedy będziemy przeglądać sklepowe zestawy sushi. Biedronka, Netto i inne markety od dłuższego czasu mają w swoich ofertach sushi, które najczęściej nawiązuje do klasycznych smaków Japonii. Z reguły nie ma w nich tempury ani smażonych ryb, więc możemy po nie sięgać, nawet jeśli jesteśmy na diecie lekkostrawnej.
Podsumowanie
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy sushi jest lekkostrawne, czy nie. Jest to zależne od tego, jakich składników użyto do przygotowania sushi i jakiej obróbce je poddano. Rolki panierowane i zawierające składniki smażone są bardziej kaloryczne i ciężkostrawne.