Imbir marynowany w kolorze kremowym lub różowym to jeden z charakterystycznych dodatków do sushi. W kuchni japońskiej ceniony jest ze względu na swoje właściwości. Zobacz, jak przygotować taki imbir i do czego można go użyć.
Jak przygotować imbir marynowany?
Wielu koneserów kuchni japońskiej zastanawia się, jak zrobić marynowany imbir, który będzie smakował tak jak w restauracji.
Zdrowy, chrupiący imbir marynowany w occie jabłkowym przyrządza się z jedynie dwóch składników. Sam przepis jest bardzo prosty i nie nastręcza trudności nawet początkującym adeptom sztuki kulinarnej. Wyczyszczony korzeń imbiru należy poszatkować na cienkie plastry, a następnie oprószyć solą i pozostawić na około godzinę. Ewentualnie można go sparzyć wrzątkiem lub gotować przez pół minuty.
Potem wystarczy zalać je odpowiednią ilością octu jabłkowego. Zwykle na około 250 g korzeni imbiru należy przygotować 250 ml płynu składającego się z octu zagotowanego z łyżką cukru. Imbir marynowany najlepiej jest pasteryzować w uprzednio wyparzonym szklanym słoiku, a następnie przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. Po 4 dniach imbir jest gotowy do jedzenia.
Marynowany imbir – właściwości dodatku
W procesie marynowania korzeń imbiru nie traci swych prozdrowotnych właściwości. Jest tradycyjnie używany jako czynnik antybakteryjny. Wspomaga też procesy trawienne zachodzące w organizmie ludzkim. Pomaga na problemy żołądkowe, redukując gazy i regulując perystaltykę jelit. Przeciwdziała także nudnościom kobiet w ciąży i osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Znajduje też zastosowanie w gastronomii.
Chrupiący i pikantny, lekko szczypiący w język imbir marynowany doskonale działa na kubki smakowe. Oczyszcza je, dzięki czemu możesz delektować się kolejną sztuką sushi. Przegryzanie imbiru między rolkami pozwala odkryć ich smak w najdrobniejszych szczegółach.
Czym różni się imbir marynowany różowy od białego?
Plasterki imbiru różowego i białego to fragmenty korzenia tej samej rośliny. Za ich kolor zwykle odpowiadają barwniki dodawane do octu. Sprawiają one czasami, że imbir marynowany różowy nabiera lekko słodkawego smaku, przez co wydaje się być bardziej delikatny.
Jednak warto wspomnieć o tym, że czasami odcień różowy jest naturalny i wynika z tego, że do słoika wkłada się plasterki młodych kłączy imbiru. Mają one kolor łososiowy lub jasnoróżowy. Charakteryzują się delikatnym smakiem.
Do czego stosować marynowany imbir?
Mimo tego, że marynowany imbir do sushi to podstawowe zastosowanie tego dodatku, można go także używać do innych dań. Doskonale komponuje się z mięsami i przekąskami. Może być elementem sałatki lub dekoracją i wartościowym dodatkiem do kanapki. Świetnie smakuje w zestawieniu z ryżem i owocami morza.
Cienkie, delikatne plasterki imbiru zanurzone w octowej marynacie to smaczny i zdrowy dodatek do posiłków znanych z kuchni japońskiej. To chrupiące warzywo o charakterystycznym smaku odświeża, oczyszcza kubki smakowe podczas jedzenia sushi. Ponadto nadaje wyjątkowego smaku różnym potrawom.